Jak zabezpieczyć konto na Facebooku?

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku?
Inne

Profile w mediach społecznościowych to prawdziwa skarbnica informacji o użytkowniku. Nic dziwnego, że wydają się łakomym kąskiem dla hakerów i innych oszustów. Z badań przeprowadzonych przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna wynika, że czterech na pięciu respondentów obawia się uzyskania dostępu do konta przez niepowołane osoby. Co ciekawe, badani w równym stopniu obawiają się zarówno uzyskania przez oszustów dostępu do ich wiadomości prywatnych, jak i możliwości popełnienia przestępstwa (np. wyłudzenia), którego ofiarą padną ich znajomi. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą ograniczyć ryzyko włamania na konto, i to właśnie tym zagadnieniem zajmiemy się w dzisiejszym wpisie.

Jesteś tak silny, jak silne jest Twoje najsłabsze hasło!

Konto na Facebooku to nie tylko zbiór niekiedy bardzo wrażliwych danych: zdarza się je także wykorzystywać w celu logowania do innych usług, serwisów i aplikacji, dlatego warto zadbać o to, by hasło używane do logowania do serwisu było naprawdę silne. Co to jednak znaczy? Warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • nie powinno być możliwe do odgadnięcia na podstawie informacji udostępnionych na profilu (imiona pupili i daty urodzin najbliższych stosowane jako hasło to zazwyczaj kiepski pomysł);
  • powinno zawierać małe i wielkie litery;
  • znaki specjalne i cyfry są dobrym sposobem na “wzmocnienie” hasła;
  • hasło powinno różnić się od haseł używanych w innych serwisach;
  • należy pamiętać o regularnej zmianie hasła do logowania (najlepiej przynajmniej raz w miesiącu).

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, o której warto pamiętać: hasła nie należy przechowywać w przypadkowych miejscach ani podawać go w wiadomościach prywatnych. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapamiętać wszystkich haseł używanych w serwisach i usługach, skorzystajmy z bezpiecznego narzędzia do zapisywania haseł, np. LastPass.

Skorzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego

Dwuetapowa weryfikacja logowania to dodatkowe zabezpieczenie, które pozwoli chronić konto przed przejęciem nawet wtedy, gdy oszustom uda się wykraść nasze hasło. W jaki sposób działa uwierzytelnianie dwuskładnikowe? W zależności od wybranej przez nas opcji, w sytuacji, w której ktoś będzie chciał się zalogować na nasze konto lub my sami spróbujemy wykorzystać do obsługi konta nowe urządzenie, otrzymamy powiadomienie w specjalnej aplikacji uwierzytelniającej lub specjalny kod SMS. Takie zabezpieczenie pozwala w większości przypadków udaremnić próbę włamania na konto.

Ustaw powiadomienie o nierozpoznanych próbach logowania

Zabezpieczenia Facebooka pozwalają na uzyskanie informacji za każdym razem, gdy ktoś na nieznanym urządzeniu spróbuje zalogować się na nasze konto. Dzięki temu jesteśmy w stanie błyskawicznie reagować, dodatkowo zabezpieczając konto i zmieniając hasło. Wspomniana funkcja pozwala także na dodanie autoryzowanych urządzeń i przeglądarek, dodatkowo utrudniając dostęp do konta osobom trzecim. Aby z niej skorzystać, należy wejść w zakładkę “Ustawienia” i wybrać opcję “Bezpieczeństwo i logowanie”. 

O co jeszcze warto zadbać, żeby wzmocnić bezpieczeństwo konta?

Choć podane powyżej sposoby pozwalają dodatkowo zabezpieczyć nasze konto na Facebooku, warto zadbać jeszcze o następujące elementy:

  • zabezpiecz konto pocztowe powiązane z kontem Facebook za pomocą silnego hasła oraz, jeśli to możliwe, logowania dwuetapowego;
  • sprawdź, jakie urządzenia mają dostęp do konta na Facebooka (dostawca serwisu umożliwił funkcję zdalnego wylogowania z konta na urządzeniach, które nie powinny mieć do niego dostępu);
  • przeanalizuj historię logowań: jeśli coś budzi Twoje zaniepokojenie, to znaczy, że mogło dojść do naruszenia bezpieczeństwa;
  • warto też coś jakiś czas przejrzeć listę znajomych w poszukiwaniu osób, których konta zostały przejęte lub co do których tożsamości mamy pewne wątpliwości.
  • Facebook pozwala na ustawienie praktycznych filtrów, dzięki któremu możemy np. uniemożliwić wysyłanie zaproszeń do grona znajomych przez osoby, które nie są znajomymi naszych znajomych, co pozwala znacząco ograniczyć liczbę fake kont rozsyłających zaproszenia.

Jak zabezpieczyć konto na Facebooku? Podsumowanie

Na koniec ważny apel: pamiętajmy o tym, że dane osobowe to cenny i bardzo wrażliwy kapitał, dlatego trzeba chronić je w każdy dostępny sposób. Funkcje Facebooka takie, jak alerty o logowaniach na nowych urządzeniach czy podwójna weryfikacja logowania to cenne narzędzia, które pozwolą ograniczyć ryzyko przejęcia konta przez osoby trzecie. Zachęcamy do korzystania ze wspomnianych możliwości, a także do pewnej dozy ostrożności podczas korzystania z mediów społecznościowych. Powodzenia!

Social media Media społecznościowe Facebook Meta Cyberbezpieczeństwo

Tomek

Autor artykułu

Wróć do wpisów