Pozycjonowanie grafiki w wyszukiwarce Google

Pozycjonowanie grafiki w wyszukiwarce Google
Inne

Firmy coraz częściej zdają sobie sprawę ze znaczenia pozycjonowania SEO. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania jest sposobem na wygenerowanie zwiększonego ruchu organicznego oraz poprawę współczynnika konwersji, to także szansa na zebranie dodatkowych danych behawioralnych, które pozwolą poprawić UX i udoskonalić ścieżkę zakupową. Mało kto wie jednak, że pozycjonowanie strony jest możliwe także za pomocą narzędzia Google Grafika, które skrywa naprawdę duży potencjał. Temu, w jaki sposób można go wykorzystać, poświęcimy dzisiejszy wpis. Zaczynamy!

Kilka słów o Google Grafika

Google Images to obecnie druga najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie, ustępująca pod względem liczby zapytań jedynie sztandarowemu produktowi giganta z Mountain View. Choć dla niektórych może to być trudne do przełknięcia, narzędzie Google Grafika towarzyszy nam już od dwudziestu lat! Google stale rozwija tę usługę, dodając do niej nowe funkcje, np. wyszukiwanie obrazem czy wyszukiwanie głosowe. Google Images jest często wykorzystywane przez profesjonalnych grafików, ponieważ pozwala także na wyszukiwanie tylko tych obrazów, które zostały udostępnione na otwartych licencjach, dzięki czemu można wykorzystać je bez opłat i innych ograniczeń.

Dlaczego warto pozycjonować się w Google Grafika?

Google stale rozwija narzędzie do wyszukiwania obrazów, udostępniając coraz więcej informacji na temat znalezionych grafik. Oprócz obrazu użytkownik otrzymuje także link do strony, na której znajduje się plik oraz tytuł konkretnej podstrony. Informacje te są nawet bardziej rozbudowane w przypadku zdjęć produktowych: osoba korzystająca z Google Images będzie w stanie za pomocą tego narzędzia sprawdzić cenę produktu, jego dostępność w magazynie, nazwę sprzedawcy oraz fragment opisu produktu. To informacje bardzo istotne z punktu widzenia generowania ruchu na stronie oraz zwiększania współczynnika konwersji, dlatego jeśli zajmujemy się sprzedażą w Internecie, narzędzie Google Images może się okazać pomocne i użyteczne. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę, pozycjonując stronę w Google Grafika.

Pozycjonowanie w Google Grafika. Na co warto zwrócić uwagę?

Pozycjonowanie w narzędziu Google Images wymaga nieco pracy związanej z optymalizacją strony. Na co warto zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji.

Nazwa i opis

Zanim prześlemy pliki graficzne na serwer, upewnijmy się, że ich nazwy dokładnie odzwierciedlają to, co widać na obrazku. Nazwy plików nieodpowiadające ich zawartości mogą zmniejszyć szanse na wysoką pozycję w wyszukiwarce obrazów.

Nie mniej istotne są teksty alternatywne: atrybut alt pozwala na dodanie najważniejszych informacji o produkcie, np. kodu SKU lub numeru ISBN. Zawarcie takiego kodu ułatwi konsumentom wyszukanie interesującego ich towaru, a warto pamiętać o tym, że osoba, która wpisuje w wyszukiwarce tak konkretną frazę, z reguły jest już na końcowym etapie ścieżki decyzyjnej.

Miejsce

Otoczenie grafik tekstem nawiązującym do obrazka pozwala robotom indeksującym na odczytanie kontekstu, w jakim pojawia się plik graficzny. Nie bez znaczenia jest także miejsce na podstronie, w którym pojawia się dany obraz: przyjmuje się, że kluczowe grafiki powinny być opublikowane na górze strony.

Jakość plików graficznych

Prezentowane grafiki powinny być ostre, czytelne i unikalne: niedawne zmiany w algorytmie, na którym oparte jest narzędzie Google Images sprawiły, że wyniki wyszukiwania są mocno zróżnicowane, dlatego zamieszczanie zdjęć „stockowych” obniża szanse na znalezienie się na wysokich pozycjach.

Wyszukiwarka Google Grafika obsługuje formaty BMP, GIF, JPEG, PNG, WebP, SVG i obrazy w treści, ale dla SEO najbardziej przyjazne są pliki JPEG. Inaczej sytuacja ma się w przypadku logotypów: tutaj preferowanym formatem są pliki SVG.

Indeksowanie plików graficznych

Niektóre witryny, ze względu na wykorzystaną technologię, mogą blokować indeksowanie grafik, co uniemożliwia pozycjonowanie w Google Grafika. Z pomocą przychodzą mapy obrazów zawierające w treści adresy URL plików graficznych, które powinny znaleźć się w indeksie Google.

Należy pamiętać o wykorzystaniu tagu HTML <img src=”zdjecie.jpg” alt=”Opis alternatywny”>, ponieważ obrazki doładowywane w treści nie będą czytelne dla robotów indeksujących.

Optymalizacja techniczna

Google dużą wagę przywiązuje do szybkości ładowania strony, premiując serwisy, które sprawnie się wczytują (powolne działanie witryny to częsty powód wzrostu współczynnika odrzuceń). Dobrą praktyką jest tzw. lazy loading, czyli wyświetlanie zdjęć jedynie w obrębie danego widoku, które usprawnia funkcjonowanie strony.

Jakie korzyści może przynieść optymalizacja grafik na stronie?

Zadbanie o odpowiednie zoptymalizowanie plików graficznych w serwisie z reguły wiąże się z licznymi korzyściami. Należą do nich:

  • poprawa UX;
  • skrócenie czasu ładowania;
  • ożywienie i większe zróżnicowanie treści poszczególnych podstron;
  • zwiększenie dostępności i ułatwienie zrozumienia treści;
  • wzrost zaufania do marki (ma to niebagatelne znaczenie w przypadku stron internetowych, ponieważ wysokiej jakości grafiki pomagają uwiarygodnić sklep w oczach nowych użytkowników);
  • poprawa pozycji rankingowej witryny.

Jak sprawdzić efekty pozycjonowania w Google Grafika?

Bezpłatne narzędzie Google Search Console pozwala generować raporty dotyczące procesu pozycjonowania za pomocą plików graficznych. Narzędzie do ich tworzenia znajduje się w zakładce Raport Skuteczności.

Pamiętajmy jednak o tym, że dostawca usługi stara się jak najmocniej upodobnić sposób działania algorytmu do sposobu korzystania z serwisu przez jego użytkowników. Co to oznacza dla procesu pozycjonowania? Dokładnie tyle, że choć warto śledzić efekty prowadzonych działań i dbać o odpowiednią optymalizację serwisu, strony powinno się tworzyć z myślą o użytkownikach, a nie crawlerach.

Pozycjonowanie grafiki w wyszukiwarce Google. Podsumowanie

Na tym zakończymy dzisiejszy wpis. Mamy nadzieję, że przedstawione argumenty pozwoliły w pełni ukazać znaczenie pozycjonowania w narzędziu Google Images. Przedstawione przez nas porady to sprawdzone sposoby na optymalizację grafik w serwisie w taki sposób, by witryny stała się bardziej przyjazna, zarówno dla użytkowników, jak i robotów indeksujących.

Google SEO Google Grafika Pozycjonowanie Wyszukiwarka obrazów

Tomek

Autor artykułu

Wróć do wpisów