Video marketing – co to jest?

Video marketing – co to jest?
Marketing Informacje

Video marketing – co to jest?

Video marketing to jedna ze strategii prowadzenia działań marketingowych w internecie, określana niekiedy mianem strategii BTL (ang. below the line). Działania z zakresu video marketingu obejmują nie tylko tworzenie materiałów filmowych, ale także prowadzenie komunikacji w serwisach, w których te materiały są udostępniane.
Marki decydujące się na udostępnianie treści video stanowią obecnie już miażdżącą większość – według raportu przygotowanego przez Wyzowl, w 2019 r. już niemalże 90% marek podejmowało działania z zakresu video marketingu. Wynika to bezpośrednio z preferencji klientów – przeszło 95% użytkowników internetu ogląda materiały video, jak informuje raport Hootsuite 2021. Obecnie, dzięki coraz szybszym połączeniom internetowym oraz możliwości wyświetlania video na urządzeniach mobilnych, materiały filmowe towarzyszą użytkownikom sieci właściwie wszędzie – podczas przerwy w pracy, w trakcie oczekiwania na spotkanie, w środkach komunikacji publicznej. Materiały video często pozwalają na połączenie przyjemnego z pożytecznym, zapewniając rozrywkę, umożliwiając odprężenie i dostarczając poszukiwanych informacji lub porad, rozwiązań problemów, ciekawostek czy nieoczekiwanych zastosowań produktów.

Video marketing – popularne rodzaje materiałów video

Materiały przygotowywane przez marki są bardzo różnorodne, zarówno pod względem formy, jak i zawartych w nich treści. Odpowiednio zaprojektowane rozwiązania z zakresu video marketingu to nie tylko sposób na zwiększenie sprzedaży czy dotarcie do nowych grup docelowych, ale także sposób na budowanie relacji z klientem, „odciążenie” działu wsparcia technicznego, zmniejszenia liczby reklamacji czy przekazywania wartości, które stoją za marką.
Ze względu na zawarte w nich treści, materiały filmowe przygotowywane w ramach działań video marketingowych można podzielić na następujące grupy:

  • blogi video (zarówno prowadzone przez pracowników firmy, jak i będące efektem współpracy z influencerami/youtuberami),
  • webinary, czyli internetowe szkolenia,
  • poradniki video – dotyczące konkretnych produktów, prezentujące ich zastosowania, funkcje, możliwości,
  • videorecenzje (czyli popularne unboxingi – prezentacje produktów, opinie na ich temat),
  • transmisje na żywo – zarówno nastawione bezpośrednio na zwiększenie sprzedaży prezentacje (popularne w branży kosmetycznej i modowej), jak i relacje z targów i innych eventów,
  • relacje „od kuchni”, prezentujące sposób funkcjonowania przedsiębiorstwa, zapraszające „za kulisy” – popularne chociażby w branży gastronomicznej i hotelarskiej,
  • filmy viralowe – krótkie, zabawne treści video, dostarczające rozrywki i zwiększające świadomość marki, bardzo popularne w social media.

Wybór odpowiedniej formuły materiałów video zależy od branży, grupy docelowej, przyjętej strategii komunikacji oraz bieżących potrzeb – wiele strategii video marketingowych zakłada dywersyfikację treści w różnych kanałach, co pozwala na osiągnięcie rozmaitych celów w sprawny i skuteczny sposób.

Zalety i wady strategii video marketingowej

Do zalet działań video marketingowej na pewno należy zaliczyć atrakcyjną formę komunikacji – wysokiej jakości materiały video należą do najbardziej angażujących treści, wzbudzając zaciekawienie odbiorców i korzystnie wpływając na wizerunek marki. Materiały video budzą emocje – dotyczy to zwłaszcza zabawnych filmów viralowych, które pozwalają docierać do nowych grup docelowych i zwiększać w ten sposób zasięg oddziaływania marki. Tutoriale, webinary i poradniki video są także często bardziej przystępną formą, niż długie artykuły i wpisy na blogu, pozwalając przekazać maksymalną ilość przydatnych informacji w możliwie krótkim czasie. Tego typu treści pomagają budować wizerunek marki zorientowanej na klienta i dbającej o jego potrzeby. Odpowiednio przygotowane video, z transkrypcją lub tłumaczeniem na język migowy, pozwala także na dotarcie do osób z niepełnosprawnościami, co nie jest bez znaczenia w przypadku działań z zakresu CSR, które mogą długookresowo wpływać na wizerunek marki i zwiększać lojalność klientów.

Video marketing nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad – warto jednak zauważyć, że nie są to wady, które dyskwalifikują działania w tym obszarze, ponadto wady te w dość prosty sposób da się  zniwelować.
Pierwszą z nich jest konieczność poniesienia relatywnie dużych nakładów finansowych oraz czasowych, ponieważ stworzenie wartościowego filmu nie jest wcale prostym zadaniem i wymaga odpowiednich narzędzi oraz umiejętności – wszystkim tym jednak nie musimy się przejmować, jeśli zdecydujemy się na współpracę z agencją, która zajmie się wszystkim, od pomysłu i scenariusza, przez realizację, aż po post-produkcję. Zlecenie zadań z zakresu video marketingu pozwala zaoszczędzić środki, które musielibyśmy wydać na sprzęt czy licencje, a przy okazji oszczędza czas pracowników. Jest to też najlepsza gwarancja jakości materiału.

Druga z wad wynika z preferencji niektórych użytkowników – mimo wzrostu popularności materiałów video, część potencjalnych odbiorców preferuje czytanie artykułów. Nie jest to jednak problem trudny do rozwiązania – scenariusz materiału video w łatwy sposób da się zaadaptować, tworząc na jego podstawie wpis blogowy czy artykuł, co pozwoli nam dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i podkreśli prokliencką orientację naszej marki.

Video marketing – wybór odpowiedniego kanału

Liczba kanałów, które umożliwiają publikację materiałów video, sukcesywnie rośnie. Wybór odpowiedniego z nich zależy od formy materiału i założonych celów.
Jeśli przygotowujemy obszerne treści, np. prezentujące naszą firmę „od kuchni” lub mające charakter edukacyjny, poradnikowy, to dobrym kanałem będzie YouTube. Ta popularna platforma streamingowa pozwala nie tylko na proste dodawanie gotowych materiałów, ale także ułatwia przygotowanie transkrypcji do video oraz umożliwia wygodne udostępnianie filmów np. na firmowej stronie czy blogu. Ze względu na możliwość dodawania komentarzy pod filmem, YouTube pozwala na wchodzenie w interakcję z odbiorcami i budowanie relacji z klientem.

Jeśli zależy nam na prowadzeniu transmisji na żywo, np. w celu zwiększenia sprzedaży i prowadzenia akcji promocyjnych, dobrym wyborem będzie Facebook albo Instagram – ze względu na system powiadomień o transmisjach na żywo, łatwiej będzie dotrzeć do większej grupy odbiorców, a osoby, które trafią na naszą transmisję i znajdą w niej coś interesującego, prawdopodobnie zostaną z marką na dłużej i będą wchodzić w rozmaite interakcje.

Relatywnie nowym medium, które posiada ogromny potencjał wzrostu i pozwala na dotarcie do dużych grup odbiorców bez ponoszenia kosztów promowania treści, jest TikTok. Jeśli zależy nam na dotarciu do młodszych użytkowników oraz stworzeniu viralowego filmu, „podpięcie się” pod jeden z aktualnych trendów na TikToku daje duże szanse powodzenia. Ponadto aplikacja pozwala na dodanie podkładu muzycznego czy nałożenie filtru na video, dzięki bez większego wysiłku można stworzyć atrakcyjne treści.

Dlaczego warto podjąć współpracę z Hitdea?

W Hitdea zajmujemy się tworzeniem materiałów video i animacji od początku do końca – przygotowujemy strategię działań z zakresu video marketingu, piszemy scenariusze, nagrywamy i montujemy filmy, tworzymy animacje. Służymy pomocą w zakresie koncepcji, pomagamy zachować spójność materiałów filmowych z wartościami i dotychczasową komunikacją marki, dbamy o to, by przygotowane materiały przyczyniły się do realizacji założonych celów. Skorzystaj z formularza i otwórz się na nowe możliwości: https://hitdea.pl/szybka-wycena/

Social media Strategia Marketing video video marketing blog webinary transmisje na żywo filmy viralowe

Tomek

Autor artykułu

Wróć do wpisów